Czy warto inwestować w nieruchomości w Hiszpanii?

W ostatnich latach rynek nieruchomości w Hiszpanii zanotował znaczący wzrost, co przełożyło się na coraz większą liczbę ofert dotyczących kupna i sprzedaży oraz konkurencyjne ceny. Nie da się zatem ukryć, że Hiszpania jest krajem atrakcyjnym pod względem inwestycji w nieruchomości, nie tylko ze względu na szeroką ofertę rynkową, ale również aspekty geograficzno-społeczne. Potwierdzają to również liczby: według danych Eurostatu, ponad 70% Hiszpanów inwestuje lub planuje zainwestować w tym sektorze, a prawie 40% z nich posiada co najmniej dwie nieruchomości.

Co ciekawe, coraz liczniejsze na rynku nieruchomości w Hiszpanii są inwestycje zagraniczne. Szacuje się, że co piąta transakcja realizowana jest właśnie przez osoby z zagranicy, przede wszystkim Brytyjczyków, Niemców i Rosjan, choć nie brakuje też innych narodowości. Największym zainteresowaniem cieszą się wspólnoty położone u wybrzeży Morza Śródziemnego, czyli Katalonia i Walencja, a także Andaluzja. Miastem, w którym warto zainwestować, jest też oczywiście stolica kraju – Madryt. Osoby liczące na spore zyski z wynajmu powinny również zastanowić się nad Balearami czy Wyspami Kanaryjskimi.

Dlaczego Hiszpania jest krajem atrakcyjnym z punktu widzenia inwestycji?

Mają na to wpływ bardzo różnorodne czynniki, zarówno ekonomiczne, jak społeczno-kulturowe czy geograficzne. Oto najważniejsze z nich:

Czynniki ekonomiczne

Hiszpania jest krajem o stabilnej gospodarce, plasującej się na trzynastym miejscu na świecie (dane Międzynarodowego Funduszu Walutowego, 2018 r.) oraz na dwudziestej trzeciej pozycji w Globalnym rankingu konkurencyjności (dane Światowego Forum Ekonomicznego, 2019 r.);
hiszpański rynek nieruchomości notuje stały wzrost, jedynie nieznacznie spowolniony przez pandemię koronawirusa;
kraj posiada rozległą, stale rozwijającą się sieć infrastruktury, która stanowi doskonałe zaplecze dla prowadzenia działalności;
położenie Hiszpanii również działa na jej korzyść: stanowi swego rodzaju „bramę Europy”, łączącą kontynent z Afryką i Ameryką za pośrednictwem wszystkich rodzajów transportu.

Czynniki społeczno-kulturowe

Hiszpania plasuje się powyżej średniej w rankingu Better Life przygotowywanym przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w kategoriach:

  • warunki mieszkalne, poczucie wspólnoty, zdrowie, bezpieczeństwo i work-life balance;
  • mentalność hiszpańskiego społeczeństwa, tak różna od polskiej, dla wielu osób jest bardzo dużą zachętą do przeprowadzki;
  • niezwykle bogate dziedzictwo kulturowe, fascynująca historia i różnorodna kuchnia przyciągają licznych turystów.

Jak więc widać, Hiszpania jest krajem o bardzo dużym potencjale, jeśli chodzi o rynek nieruchomości. Nic też nie zapowiada, aby miało się to zmienić w najbliższej przyszłości. A jeśli do wszystkich wymienionych powyżej punktów dodamy jeszcze kilka tysięcy kilometrów wybrzeża z pięknymi plażami oraz przyjazny klimat z ponad 300 dniami słonecznymi w roku, nic dziwnego, że coraz więcej osób z całego świata decyduje się na przeprowadzkę właśnie tutaj.