Jak kupić dom w Hiszpanii?

Zakup mieszkania czy domu na Półwyspie Iberyjskim to marzenie bardzo wielu osób. Na szczęście, to marzenie, które można bardzo sprawnie zrealizować, jeśli tylko zadbamy o kilka podstawowych szczegółów. Odkąd w 2004 roku Polska wstąpiła w szeregi krajów Unii Europejskiej, każdy obywatel naszego kraju ma pełne prawo do inwestowania w nieruchomości w Hiszpanii WorldResidence. Nie należy się również obawiać procesu kupna czy finalizacji, ponieważ nie taki diabeł straszny, jak go malują. Wszystkie formalności przebiegają najczęściej bez żadnych trudności i są w pełni porównywalne do zakupu mieszkania czy domu na rodzimym rynku.

Od czego zacząć?

Coraz większa liczba inwestorów zagranicznych, w tym również Polaków, coraz częściej obiera na swój cel lokowanie kapitału właśnie w nieruchomości w Hiszpanii. Wynika to przede wszystkim z faktu, że kraj ten może pochwalić się fantastyczną pogodą, dużym potencjałem turystycznym oraz przyjaznym środowiskiem inwestorskim.

Kiedy przejrzymy już oferty nieruchomości w Internecie i znajdziemy swój wymarzony dom, nie należy go oczywiście kupować w ciemno. Bez wycieczki do Hiszpanii raczej się nie obejdzie, ponieważ tylko zweryfikowanie miejsca na żywo, da nam pełny ogląd tego, czy warto w to zainwestować czy też nie. Na miejscu dostępni są pośrednicy, pomagający w zakupach, jednak nic nie zastąpi osobistej wizyty w konkretnym miejscu. Przed finalizacja, tak czy siak, warto jest skonsultować się z agentem nieruchomości w Hiszpanii, który zna lokalny rynek i jest w stanie przeprowadzić nas sprawnie przez wszystkie, niezbędne formalności.

Zakup domu

Większość agencji nieruchomości w Hiszpanii stosuje zasadę zawierania umowy wstępnej oraz zapłaty zadatku, tak by niejako zarezerwować sobie daną nieruchomość. Jeśli chodzi o wysokość takiego zadatku to zwykle oscyluje on w granicach od 3 do 6 tysięcy eur. Zadatek stanowi zabezpieczenie zarówno dla strony kupującej, jak i sprzedającej, nie warto więc z niego rezygnować. Aby dokonać zakupu nieruchomości w Hiszpanii konieczny jest dowód osobisty albo paszport, specjalny Numer Identyfikacyjny Obcokrajowca, czyli NIE- jest on nadawany osobom, które zamierzają kupić nieruchomość w Hiszpanii. Konieczne będzie również otwarcie konta w hiszpańskim banku, tak by móc sfinalizować transakcję na miejscu. Potem pozostaje podpisanie aktu notarialnego, na jego podpisanie mamy prawo zabrać tłumacz przysięgłego, tak by wszystkie kwestie były dla nas jasne i klarowne do zrozumienia. Dzięki temu cała transakcja przebiega w sposób bezpieczny i transparentny.