Kupno domu w Hiszpanii – co trzeba wiedzieć?

Od lat inwestowanie w nieruchomości należy do jednych z najbardziej opłacalnych i bezpiecznych form lokowania środków finansowych. Zakup mieszkania lub domu to inwestycja, która zawsze przynosi zysk i się zwraca. Od pewnego czasu można jednak zauważyć, że inwestorzy w Polsce decydują się na zakup nieruchomości nie tylko na rodzimym rynku, ale także za granicą. Pod tym kątem wskazać trzeba na pewno na Hiszpanię, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Zakup domu w tym kraju nie różni się bardzo od zakupu nieruchomości w Polsce. Trzeba jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów w tej procedurze.

Jakie mam możliwości finansowe?

Na hiszpańskim rynku nieruchomości dostępne są różne domy. Niezależnie jest od lokalizacji czy metrażu, taki zakup zawsze wiąże się z niemałym wydatkiem. Istotne jest zatem, aby w pierwszym kroku dokładnie przeanalizować własne możliwości. Wszystko po to, aby kupić taki dom, z którego na pewno będzie się zadowolonym. Wydatki związanie z kupnem domu w Hiszpanii nie wiążą się bowiem jedynie z kwotą zakupu. Nie można tu zapomnieć o kosztach utrzymania zakupionej nieruchomości. Warto tu podkreślić, że domy w Hiszpanii do kupienia oferowane są w naprawdę atrakcyjnych cenach. Jest to koszt, który najczęściej niestanowi żadnej bariery. Ważne jest jednak przy tym, aby także koszty utrzymania domu był atrakcyjne. Dlatego analizując oferty na hiszpańskim rynku nieruchomości, należy mieć na uwadze także ten aspekt.

Czym się kierować kupując dom w Hiszpanii?


Dom powinien spełniać dwa warunki. Po pierwsze, powinien być estetyczny. Po drugie, funkcjonalny. Z tego też względu wybierając konkretną nieruchomość, uwagę zwrócić powinno się na jej wygląd oraz ogólną prezencję lokalizacji. Innymi słowy, wybrać należy taki dom, w którym potem będzie można czuć się po prostu dobrze. Jest to również ważne, jeśli nieruchomość kupuje się w celu jej późniejszego wynajęcia. Im większa estetyka, tym łatwiej o najemców. Ma to także znaczenie, jeśli dom kupuje się w celach biznesowych. Jeśli w nieruchomości planuje się przyjmować klientów i kontrahentów, to musi się ona wyjątkowo prezentować. Wspomniano o kwestiach funkcjonalnych. Dom musi rzecz jasna nie tylko dobrze wyglądać, ale i być praktyczny. Niezwykle ważna jest tu choćby lokalizacja. Jeśli do dom zamierza się odwiedzać jedynie od czasu do czasu to warto, aby położony był w niezbyt dalekiej odległości od lotniska. To również ważny z punktu widzenia gości, którzy mieliby nieruchomość odwiedzać.

Jak właściwie kupić dom w Hiszpanii?

Jak wspomniano na początku, domy w Hiszpanii kupuje się niemal tak samo, jak w Polsce. W pierwszej kolejności konieczne jest skompletowanie niezbędnych dokumentów. W tym celu niezbędne jest uzyskanie numeru NIE (Numero de Identificacion de Extranjero). Jest to rodzaj osobistego identyfikatora, dzięki któremu możliwe jest załatwienie wszelkich spraw prawnych i finansowych. Numer NIE to w pewnym sensie odpowiednich polskiego numeru PESEL. Można go uzyskać w Hiszpanii w komisariacie Policji Nacional lub w Polsce w hiszpańskiej ambasadzie. Kolejny krok to założenie rachunku w hiszpańskim banku. Po skompletowaniu wszystkich potrzebnych dokumentów nie pozostaje nic innego jak podpisanie umowy kupna-sprzedaży w formie aktu notarialnego. To odbyć musi się w hiszpańskiej Kancelarii Notarialnej. Na koniec wystarczy już tylko sfinalizować transakcję. Jak zatem widać cały proces nie różni się tak bardzo od tego, w jaki sposób nieruchomości kupuje się w Polsce.