Dlaczego warto inwestować w nieruchomości w Hiszpanii?

Polacy są już przyzwyczajeni do tego, że nieruchomość to najlepsza i najpewniejsza inwestycja. Wartość atrakcyjnych domów i mieszkań rośnie niemal z roku na rok, stanowiąc rozsądną lokatę kapitału. Coraz lepsze zarobki w Polsce powodują, że rodzimi inwestorzy rozglądają się już nie tylko za okazjami do nabycia w kraju, interesują ich również nieruchomości za granicą. Hiszpania to jeden z kierunków najchętniej wybieranych przez Polaków – jakie zalety ma tamtejszy rynek nieruchomości?

Czy Polak może kupić mieszkanie lub dom w Hiszpanii?

Hiszpania, choć stosunkowo niedaleko, jawi się mieszkańcom naszej części Europy jako zupełnie inny świat. Znacznie łagodniejszy klimat i bujna, bardziej egzotyczna przyroda fascynują mieszkańców środkowowschodniej części kontynentu. Mieszkania i domy w Hiszpanii do kupienia nie są nieosiągalne dla kogoś o stałych i dobrych zarobkach w złotówce. Od kiedy Polska w 2004 roku weszła do Unii Europejskiej, obywatel kraju nad Wisłą może bez większych problemów nabyć hiszpańską nieruchomość. W tym celu może skorzystać z kredytu na miejscu – hiszpańskie banki udzielają kredytów Polakom na bardzo przyzwoitych warunkach. Co więcej, taki kredyt w wielu przypadkach może wynosić nawet 70 proc. całkowitej wartości nieruchomości. Aby móc ubiegać się o kredyt w banku na terenie Hiszpanii, trzeba oczywiście posiadać konto bankowe w tym kraju. Zakup nieruchomości jest możliwy dla tych obcokrajowców, którzy posiadają numer identyfikacyjny, w skrócie określany jako „NIE”. Na wydanie takowego czeka się zwykle krócej niż miesiąc.

Kto powinien być szczególnie zainteresowany zakupem nieruchomości w Hiszpanii? Chciałoby się rzec, że każdy, ale oczywiście nie wszyscy mają taką możliwość

Powody, dla których warto jest kupić dom w Hiszpanii

Dlaczego Polak powinien być zainteresowany zakupem nieruchomości w Hiszpanii? Powodów jest co najmniej kilka. Wśród nich warto wymienić chociażby:

  • ogromne możliwości, jakie daje taka inwestycja – można ją przeznaczyć pod najem krótko- lub długoterminowy, traktować jako dom wakacyjny dla siebie i rodziny. To również świetna perspektywa na emeryturę w cieplejszym klimacie. Dziś nieruchomość może na siebie zarabiać dzięki turystom, w przyszłości, gdy kredyt zostanie spłacony, może służyć tylko jej właścicielowi
  • potencjał turystyczny lokalizacji – domy w atrakcyjnych turystycznie miejscowościach Hiszpanii to prawdziwa żyła złota – ponieważ sezon letni trwa w tym kraju dłużej niż w Polsce,
  • potencjalne zarobki z wynajmu turystom mogą być znacznie większe
  • atrakcyjne warunki kredytowania – oprocentowanie kredytów w euro jest na chwilę obecną znacznie bardziej przyjazne niż w złotówce. Wysoki wskaźnik WIBOR, z którym mają do czynienia kredytobiorcy złotowi, przynajmniej na jakiś czas wystudził zapał do inwestowania w domy na terenie Polski. Ta sytuacja nie dotyczy jednak Eurolandu, gdzie warunki kredytowe wciąż są dużo lepsze niż w Polsce.

Hiszpania, choć stosunkowo niedaleko, jawi się mieszkańcom naszej części Europy jako zupełnie inny świat

Domy do kupienia w Hiszpanii – dla kogo?

Kto powinien być szczególnie zainteresowany zakupem nieruchomości w Hiszpanii? Chciałoby się rzec, że każdy, ale oczywiście nie wszyscy mają taką możliwość. Są grupy, które szczególnie powinny zainteresować się taką opcją. Są to przede wszystkim osoby, które poszukują atrakcyjnej i dość przewidywalnej lokaty kapitału. Hiszpania to jeden z najatrakcyjniejszych kierunków turystycznych w Europie. Ten kraj jest co roku odwiedzany przez ponad 50 mln turystów. Rekord padł w 2019 roku, gdy liczba ta wzrosła niemal do 84 mln. Przekłada się to więc na zyski z turystyki, również po stronie właścicieli nieruchomości położonych w atrakcyjnych turystycznie regionach kraju.

Rozważyć zakup domu w Hiszpanii powinni również Ci Polacy, którzy zarabiają w euro. Takich osób w Polsce jest coraz więcej, zwłaszcza w branży związanej z szeroko pojętym IT. Połączenie pracy zdalnej z możliwością zamieszkania w egzotycznym kraju to naprawdę interesująca perspektywa. Co ważne, ceny w Hiszpanii wcale nie odbiegają znacznie od dużych ośrodków miejskich w Polsce – przeprowadzka nie musi się więc odbyć kosztem osuszenia domowego budżetu.