Emerytura w Hiszpanii? Czemu nie!

Hiszpania, podobnie jak wiele ciepłych krajów, jest wciąż bardzo atrakcyjnym kierunkiem, nie tylko turystycznym. Chociaż dziś, Hiszpania nie rozwija się tak bujnie, jak kiedyś, to jest to wciąż idealny kierunek do życia, chociażby dla emerytów. Zanim jednak porzucimy wszystko i kupimy nieruchomość, należy pamiętać, aby najpierw dokładnie przekalkulować koszty życia zagranicą i w domu. Dopiero wtedy można zdecydować, czy emerytura  w Hiszpanii będzie tak naprawdę przyjemnością, czy torturą.

Ważne, aby przed zakupem World Residence nieruchomości Hiszpania dobrze zapoznać się z rynkiem oraz naszymi potrzebami, lokalizacją, a nawet sąsiadami. Nikt nie chce zostać sam, zwłaszcza w podeszłym wieku, więc, to jacy ludzie mieszkają w miejscu, gdzie planujemy się przeprowadzić jest znaczące. Hiszpański rynek może Cię zaskoczyć i warto zrobić rozeznanie przed zakupem posiadłości. A może wcale nie kupować?

Kupno czy wynajem?

Nie jest ciężko znaleźć po prostu tanią nieruchomość w Hiszpanii, ale tanią, w dobrym stanie i z dogodną lokalizacją- jest to już dość skomplikowane, zwłaszcza jeśli mamy ograniczony budżet. Może warto więc rozważyć wynajem? Można wynająć długo- lub krótkoterminowo, w zależności od naszych potrzeb. Jest to idealna opcja, jeśli nie chcemy sprzedawać domu w Polsce, mamy problemy z otrzymaniem kredytu lub po prostu chcielibyśmy pozwiedzać różne części Hiszpanii. Inaczej podejdziemy do wynajmu, gdzie będzie on krótkotrwały, a inaczej, gdy będziemy użytkować mieszkanie przez cały rok.

Wyzwania i różnice

Hiszpańska biurokracja może przyprawiać o zawrót głowy, więc zanim kupisz lub wynajmiesz nieruchomość- warto udać się do specjalisty o pomoc. Gdy już zdecydujesz, że chcesz kupić wymarzony dom, pierwszą rzeczą, którą należy rozważyć, jest zatrudnienie prawnika. Jest to jedna z najlepszych inwestycji, jakie możesz zrobić, ponieważ prawnik będzie Ci pomagał i przeprowadzi przez cały proces, a także pomoże w spełnieniu wymagań prawnych. Niestety są to stresujące procedury, o których często zapominamy lub co gorsza mogą spowodować problemy w przyszłości.

Przed tak poważnym zakupem, jak dom, trzeba się bardzo dobrze przygotować na wszelkie możliwe komplikacje.  Warto skorzystać z porady eksperta i pamiętać, że zakup lub wynajem nieruchomości to duża odpowiedzialność – zwłaszcza w obcym kraju! Są jednak ludzie, którzy nam pomogą, zrobią to profesjonalnie, legalnie i szybko, a my będziemy mogli cieszyć się nowym domem bez zbędnego stresu, rozkoszując się południowym słońcem.