Jak kupić nieruchomość w Hiszpanii?

Jak kupić nieruchomość w Hiszpanii?

Hiszpania, jak wiele innych krajów, miewała lepsze i gorsze lata. Mimo, że dzisiaj nie jest ona już potęgą gospodarczą, to ceny nieruchomości w Hiszpanii nie zawsze należą do najtańszych. Najważniejsze kryteria, które należy rozważyć przed zakupem każdej nieruchomości to lokalizacja, budżet oraz cel użytkowania. Jak można się domyślić, ceny w dużej mierze zależą od lokalizacji, nie jest trudno znaleźć nieruchomości w Hiszpanii na sprzedaż w cenie poniżej, np. 100 tysięcy euro, ale nie można oczekiwać, że za taką cenę znajdziemy nowoczesny apartament w centrum Ibizy. Wpływ na cenę będzie miało również przeznaczenie budynku. Inne wymagania będziemy stawiać przed domkiem na urlop a inne do całorocznego apartamentu.

Hiszpańskie pułapki

Hiszpania, jak wiele innych krajów, miewała lepsze i gorsze lata

Jeśli myślisz o zakupie domu w Hiszpanii jako obcokrajowiec, będziesz musiał załatwić trochę biurokracji, zanim będziesz mógł kupić jakąkolwiek nieruchomość. Hiszpański rynek nieruchomości potrafi zaskakiwać i opłaca się przeprowadzić rozeznanie przed zakupem nieruchomości. Należy pamiętać przy nieruchomości w Hiszpanii na sprzedaż o oszustwach, dość wysokich podatkach od zysków kapitałowych, czy chociażby o braku stabilności na hiszpańskim rynku nieruchomości. Czynności, które należy wykonać przy zakupie domu, nie zawsze są intuicyjne. Ponadto konieczne jest, aby mieć jasność, jakie podatki i wydatki będziemy musieli zapłacić, aby nabyć dom. Dlatego zawsze warto zwrócić się do pośrednika lub innego specjalisty, który pomoże nam ominąć te wszystkie przeszkody, zwłaszcza jeśli język hiszpański nie jest naszą mocną stroną!

Trzeźwy umysł

Jeśli myślisz o zakupie domu w Hiszpanii jako obcokrajowiec, będziesz musiał załatwić trochę biurokracji, zanim będziesz mógł kupić jakąkolwiek nieruchomość

Niezależnie od tego, czy szukasz nieruchomości na wybrzeżu, czy w dużym mieście, takim jak Madryt czy Barcelona, nie możesz stracić głowy tylko i wyłącznie dla jednej rzeczy, która potrafi czasami przyćmić wiele innych… wad. Wyobraź sobie lokalizację z idealnym widokiem na morze, z każdego pomieszczenia roztacza się bezpośredni widok na morze, ogród lub gaje. I jesteś tak zachwycony widokiem, że zapominasz o nieprzejezdnej drodze, odległości od lotniska lub braku jakichkolwiek sklepów w okolicy. Niestety trafisz na swojej drodze na lokalizacje, które zapierają dech w piersiach, lecz nadal trzeba pamiętać o tym, czy finalnie cała okolica będzie dla nas komfortowa do zamieszkania.

Podsumowanie

Przed tak poważnym zakupem jak dom, trzeba się bardzo dobrze przygotować, zarówno finansowo, jak i mentalnie. Zwłaszcza jeśli nie jesteśmy do końca obeznani z kulturą innego kraju. Warto również zapewnić sobie osób wykwalifikowanych, która z pewnością odciążą nas częścią obowiązków. Należy pamiętać, że zakup nieruchomości to bardzo odpowiedzialna decyzja – niezależnie od kraju!