Przewodnik dla osób pragnących nabyć dom w Hiszpanii

Od kilku lat systematycznie wzrasta liczba osób, które zdecydowały się na zakup domu zlokalizowanego na terenie Hiszpanii. Ceny nieruchomości w tym kraju kształtują się bowiem na umiarkowanym poziomie (30-200 tys. Euro), a słoneczny klimat zachęca do wakacyjnego wypoczynku. Dodatkowe zalety to łatwy dostęp do piaszczystych plaży, smaczna kuchnia śródziemnomorska, uśmiechnięci ludzie, zachęcająca architektura oraz stosunkowo niskie koszty życia.

Omijajmy duże aglomeracje i kurorty

Od kilku lat systematycznie wzrasta liczba osób, które zdecydowały się na zakup domu zlokalizowanego na terenie Hiszpanii

Jeśli kogoś interesują domy na sprzedaż w Hiszpanii, to z pewnością nie powinien ich szukać w największych miastach (Madryt, Barcelona) ani na popularnych wyspach (Ibiza, Majorka). Zasada jest w tym przypadku dosyć prosta – im bliżej do typowo turystycznego kurortu, tym więcej trzeba niestety zapłacić. Unikajmy ponadto nieruchomości położonych w regionach północnej i wschodnio-północnej części kraju, ponieważ panują tam niezbyt dobre warunki atmosferyczne (ze względu na bliskość gór Pirenejów). Na szczególną uwagę zasługują natomiast domy znajdujące się na wybrzeżu Costa Blanca – w takich miejscowościach jak choćby Murcja, Alicante, Elche i Torrevieja. Godne polecenia są również regiony Kastylia i Leon (Valladolid, Palencia), Estremadura (Caceres, Don Benito) oraz Costa del Sol (Fuengirola, Mijas, Estepona). Na koniec warto jeszcze wspomnieć o Teneryfie, gdzie niewielki dom przy samej plaży nabędziemy za całkiem przystępną cenę.

Wymagane kwestie formalne

powinien ich szukać w największych miastach (Madryt, Barcelona) ani na popularnych wyspach (Ibiza, Majorka)

Zgodnie z obowiązującym prawem domy na sprzedaż w Hiszpanii są dostępne dla wszystkich obywateli Unii Europejskiej. Proces transakcji przebiega zazwyczaj bez większych trudności, choć konieczne jest zgromadzenie kilku dokumentów. Chodzi o dowód osobisty potwierdzający tożsamość (ewentualnie ważny paszport), Numer Identyfikacyjny Obcokrajowca (wydawany na każdym posterunku policji po uprzednim umówieniu się na wizytę) oraz zaświadczenie o otwarciu konta w hiszpańskim banku. Przed ostatecznym wpłaceniem pieniędzy za nieruchomość należy bezwzględnie zweryfikować, czy nie ciąży na niej hipoteka i czy w niedalekiej przyszłości jakiś deweloper nie planuje wybudować w pobliżu osiedla apartamentowców lub zakładu przemysłowego (informacje na ten temat znajdziemy bez problemu w planie urbanistycznym). Zaleca się też wynajęcie specjalisty w celu rzetelnego sprawdzenia stanu technicznego ścian, podłóg, instalacji i poszczególnych elementów wyposażenia. Finalizacja zakupu polega zawsze na podpisaniu aktu notarialnego w języku hiszpańskim – najlepiej przy udziale doświadczonego tłumacza przysięgłego.