Kupno nieruchomości w Hiszpanii – czy warto?

Zarobki Polaków, choć w dalszym ciągu dużo niższe niż niemieckie czy francuskie, systematycznie wzrastają. Coraz więcej osób, chcąc inwestować w nieruchomości, zastanawia się nad kupnem mieszkania lub domu poza Polską. Jednym z krajów, w których Polacy najchętniej kupują nieruchomości jest Hiszpania. Dlaczego jest to tak atrakcyjne miejsce do inwestowania i na co zwracać uwagę, wybierając dom lub mieszkanie do kupienia?

Alicante tańsze niż Warszawa

Statystyki pokazują, że na każde 1000 Polaków przypada poniżej 400 mieszkań. Jest to w dalszym ciągu mniej niż wynosi średnia unijna. Podaż mieszkań wzrasta, ale nieproporcjonalnie do zapotrzebowania – niestety ma to ogromny wpływ na ceny lokali, zwłaszcza w dużych ośrodkach miejskich. Średni koszt za m² w Warszawie, Poznaniu lub Gdańsku jest wyższy niż w topowych hiszpańskich kurortach – jak Alicante. Do tego dochodzą najnowsze, niezbyt optymistyczne prognozy dla przyszłych kredytobiorców. Rosnące stopy procentowe i – co za tym idzie – WIBOR, powodują, że coraz mniej osób może sobie pozwolić na inwestycję w nieruchomości w Polsce na kredyt. Polacy, którzy zaciągali kredyt na mieszkanie lub dom w 2021 roku, gdy stopy procentowe były rekordowo niskie, muszą dziś liczyć się nawet z podwojeniem wysokości swojej pierwotnej raty.

Statystyki pokazują, że na każde 1000 Polaków przypada poniżej 400 mieszkań

Nic więc dziwnego, że patrząc na to wszystko, część Polaków poważnie zastanawia się nad zmianą swoich planów i zakupem nieruchomości na zachodzie Europy. Dotyczy to zwłaszcza osób, które pracują zdalnie i mają na tyle wysokie zarobki, by pozwolić sobie na komfortowe życie w Hiszpanii. Wbrew pozorom takich osób mogą być w Polsce tysiące – dotyczy to przede wszystkim wolnych zawodów związanych z IT, gdzie płace są znacznie wyższe od polskiej średniej krajowej i osiągają europejski pułap. Takie osoby zaczynają więc przeglądać domy na sprzedaż w Hiszpanii (worldresidence.eu) i ze zdziwieniem odkrywają, że… mogą sobie pozwolić na nieruchomość w hiszpańskim kurorcie – i to nierzadko taniej niż w rodzimym Gdańsku.

Mieszkanie dla siebie czy pod inwestycję?

Nie wszyscy polscy kupujący myślą o zakupie mieszkania lub domu pod własne potrzeby - część planuje nabyć atrakcyjną nieruchomość z przeznaczeniem pod inwestycję, zwłaszcza najem krótko- lub długoterminowy

Nie wszyscy polscy kupujący myślą o zakupie mieszkania lub domu pod własne potrzeby – część planuje nabyć atrakcyjną nieruchomość z przeznaczeniem pod inwestycję, zwłaszcza najem krótko- lub długoterminowy. Jest to świetna opcja, szczególnie w przypadku osób, które mają spore oszczędności i chciałyby je rozsądnie ulokować. Nieruchomości w Europie Zachodniej to wciąż pewna i stabilna inwestycja. Jakie kryteria brać pod uwagę, gdy chcemy zakupić dom lub mieszkanie w Hiszpanii z myślą o inwestycji turystycznej?

  • atrakcyjna lokalizacja – bardzo ważny punkt w przypadku mieszkań pod wynajem turystom – aby nieruchomość zarabiała na siebie, powinna być zlokalizowana blisko morza lub innej topowej atrakcji regionu
  • komfortowe połączenie z lotniskiem – duża część osób podróżuje obecnie na wakacje samolotem – rozsądny inwestor nie zignoruje tego faktu i wybierze mieszkanie lub dom z dobrym dojazdem z lotniska
  • potencjał samego mieszkania – niezależnie od tego, czy kupujemy nieruchomość nową czy do remontu, liczą się możliwości, jakie ona daje. Takie kwestie jak układ mieszkania, dostęp do najpotrzebniejszej infrastruktury czy choćby widok z okna są bezcenne i warto brać je pod uwagę.

Warto wspomnieć, że mieszkanie, które dziś inwestor będzie wynajmować turystom, kiedyś może posłużyć mu jako spokojna przystań na emeryturze. Inwestycja w nieruchomości w Hiszpanii jest więc świetnym pomysłem, choćby przez wzgląd na tę perspektywę.